sobota, 16 kwietnia 2016

Zawody regionalne - program dla 9-latkówRozpoczynamy nowy sezon. 
Sara jako urodzona w roku 2007 zalicza się w sporcie do grupy 9-latków - niezależnie od miesiąca urodzenia. Dzis po raz pierwszy prezentujemy wam jej nowy program na ten rok. Nie jest jeszcze idealnie, ale na pewno będzie lepiej - to dopiero początek sezonu.

9-latki po raz pierwszy oficjalnie brane są pod uwagę, jeśli chodzi o wybór do przyszłej kadry narodowej. Obserwuje się je bacznie na zawodach międzyregionalnych - na konkursach talentów, miniolimpiadach i innych konkursach, organizowanych centralnie przez niemiecki związek gimnastyczny. W tym roku mamy zamiar pojawić się na paru takich imprezach - chociażby żeby wiedzieć, jak to wygląda. Dzieci, które na takich ponadregionalnych zawodach osiągną wymaganą liczbę punktów, kwalifikują się do pucharu Niemiec i zapraszane są do centralnego testu norm technicznych i atletycznych - wszystko to razem decyduje o nominacji do kadry narodowej. Przynależność do kadry ograniczona jest na rok - w następnym roku każda gimnastyczka przechodzi tą samą procedurę od nowa.

Brzmi patetycznie i wygląda, jakbyśmy się co najmniej na olimpiadę wybierały. Nic z tego. Gimnastyka sportowa jest sportem, w którym osiągnięcia gimnastyczek uzależnione są od wyposażenia hal, w których trenują, oraz doświadczenia trenerów. Nie bez przyczyny utalentowane gimnastyczki zmieniają kluby i przeprowadzają się tam, gdzie trenują najlepsi trenerzy... Talent w tym sporcie jest zaledwie połową sukcesu. Druga połowa to zaplecze. Następny ośrodek olimpijski oddalony jest od nas o dwie godziny... Sara trenuje w prowizorycznej hali, bez basenu z gąbek. Jej trenerką jest utalentowana sportowo, ale jeszcze mało doświadczona studentka... Oznacza to, że Sara w tych warunkach być może (?) nauczy się jeszcze programu dla 10-latków, który jest tak trudny, że mało kto do niego podchodzi... Podejrzewam jednak, że będzie to jej finał w programie olimpijskim... 

Dlatego staramy się obecnie korzystać z wszystkich możliwości, jakie wynikają z faktu, że Sara nauczyła się programu AK9, i na razie nie myśleć o tym, co będzie za rok. No bo kto to może wiedzieć? Być może to jedyna okazja, żeby otrzeć się o olimpiadę? ;o)

Będziemy donosić o wszystkim na bieżąco na instagramie.

1 komentarz: